Bóg liczy łzy kobiet (Małgorzata Okrafka-Nędza)

Po raz pierwszy podczas jednego spotkania omawiałyśmy dwie powieści, tak więc po dyskusji dotyczącej amerykańskiej powieści “Olive Kitteridge” przyszedł czas na powieść z rodzimego podwórka.

Forma zasadniczej opowieści to wspomnienia autorki książki z szeregu rozmów ze śmiertelnie chorą babcią, która „wyczuwała” swój koniec i postanowiła opowiedzieć swoją historię przed śmiercią. Dowiadujemy się o dobrych i złych doświadczeniach młodej kobiety w wojnę i po niej z mężczyznami: miłości jej życia, Janku Groszku, prawdopodobnie zakatowanym przez NKWD, następnie sowieckim oficerze-gwałcicielu, nieznanym z imienia i nazwiska, który został ojcem jej córki, Alusi, milicjancie Stachu, który okazał się zwyrodnialcem, koledze z dzieciństwa Tadeuszu, który uwolnił główną bohaterkę z kolejnego piekła oraz Pawle, z którym ostatecznie ułożyła swoje życie.

 Nie jest to najłatwiejsza lektura, ponieważ osadza się we wciąż nie dość obszernie zbadanej problematyce gwałtów dokonywanych przez czerwonoarmistów na ziemiach polskich u schyłku II wojny światowej i po jej zakończeniu. Jednak, tak jak stwierdza w komentarzu historycznym do książki Joanna Wieliczka-Szarkowa, przypominanie i odkrywanie faktów na temat gehenny polskich kobiet powinno być obowiązkiem kolejnych pokoleń Polaków.

Książkę nie dało się czytać bez emocji, jest to historia pełna bólu I cierpienia ale też niesamowita wola walki głównej bohaterki. Każda z nas była pełna podziwu jak pomimo całego zła I podłości, jaka spotkała Pelagię potrafiła odnajdywać sens w życiu I mieć siłę aby doceniać to co ma. Książka warta polecenia, daje perspektywę oraz pomaga docenić nasze życie I czasy w jakich żyjemy. Komentarz jednej z dziewczyn – ależ książka na czasie podczas gdy rozgrywane są dyskusje apropos aborcji, co czuje kobieta zgwałcona gdy dowiaduje się, że jest w ciąży.

Autor: Anna Waligórska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.