Przypadek Adolfa H. (Éric-Emmanuel Schmitt)

Prześwietlamy Hitlera

Tym razem spotkałyśmy się na niemieckim piwie – bo sprawa była poważna i trzeba było podejść do niej konkretnie. Co robiłyśmy? Prześwietlałyśmy Hitlera. Stało się to za sprawą książki Erica Emmanuela Schmitta „Przypadek Adolfa H.”

„Przypadek Adolfa H.” jest powieścią alternatywną, traktującą o Adolfie H., który dostaje się do Akademii Sztuk Pięknych i tym samym staje przed innymi wyborami, problemami i ludźmi. Przyjęcie do Akademii nie jest jedynym momentem przełomowym w życiu Adolfa H. Wraz z biegiem historii napotykamy na kolejne wydarzenia, które kształtują postać Adolfa H.

W trakcie dyskusji nad tą książką zadawałyśmy sobie nawzajem bardzo dużo pytań na temat wpływu różnych elementów otoczenia na charakter człowieka. Zauważyłyśmy, że Adolf H., postać wykreowana przez Schmitta, nie do końca jest „inna” od swojego pierwowzoru – Hitlera. Obaj bohaterowie są przekonani o swojej świetności, obaj są wrażliwi na sztukę oraz obaj wybierają kobiety z charakterem.

Dlaczego w takim razie Hitler stał się zły? Czy można gdziekolwiek szukać usprawiedliwienia dla jego okrucieństwa i dehumanizacji?

Dzięki temu,ze jedna z członkiń naszego klubu zna język francuski, zwróciłyśmy uwagę na niefortunne i nie pasujące (według nas) tłumaczenie tytułu. Oryginalny tytuł „Przypadku Adolfa H.” to: La part de l’autre, czyli w wolnym tłumaczeniu „udział innego”. Gdzie ten francuski „inny” wcale nie wskazuje na rodzaj męski… Szkoda, że nie dało się przetłumaczyć tytułu tej książki na język Polski utrzymując ten sam poziom wieloznaczności.

Autor: Anna Brewka

Miejsce spotkania: Bierhalle

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.