Ostatnia Arystokratka (Evžen Boček)

Kostkowie z Kostki rządzą!

W deszczowy, kwietniowy wieczór spotkałyśmy się aby porozmawiać o powieści Evžena Bočka pt. ,,Ostatnia arystokratka”. Spotkanie odbyło się przy knedlikach i czeskim piwie pod nasypem w restauracji Kuźnia Smaków oferującej czeskie specjały. ,,Ostatnia arystokratka”, także tego wieczoru, zapewniła nam dobrą zabawę dzięki zabawnym, ironicznym, a czasem wręcz absurdalnym sytuacjom, które chętnie wspólnie powspominałyśmy.

Boček przybliża nam historię rodziny Kostków, która przeprowadza się w latach dziewięćdziesiątych z Ameryki do Czech, by osiedlić się w zamku Kostka, dawnej siedzibie rodu. Zamek czeka na nich wraz niefrasobliwymi pracownikami: kasztelanem – malkontentem, ogrodnikiem – muzykiem i kucharką – alkoholiczką. Narratorem powieści jest nastoletnia Maria Kostka, córka czeskiego hrabiego i amerykanki. Jest ona bardzo przenikliwym obserwatorem z dużym dystansem do otoczenia. Bohaterowie ją otaczający (zarówno amerykańscy jaki i czescy) są ekscentryczni i oryginalni, a Maria potrafi doskonale opisywać, porównywać i ironicznie podsumowywać ich zachowania. Co ciekawe, młoda hrabianka wydaje się być bardziej odpowiedzialna, zorganizowana i dojrzała niż jej rodzice.

Kilka scen powieści sprawiło, że uśmiałyśmy się do łez. Za najbardziej zabawną uznałyśmy sytuację, gdy rodzina Kostków podczas lotu ze Stanów do Europy szmugluje w swoich bagażach kota oraz prochy arystokratycznych przodków. Ze względów oszczędnościowych prochy postanawiają przewieźć w woreczkach od orzeszków, a uśpionego na czas podróży kota, w torbie. Niestety, już na miejscu, straż graniczna odkrywa intrygę, a Kostkowie muszą ponieść konsekwencje swojej lekkomyślności.

Choć ,,Ostatnia arystokratka”, to nie powieść wysokich lotów, to przybliżyła nam nieco humor naszych południowych sąsiadów. Niektóre z nas planują przeczytać następne książki opisujące perypetie Kostków. Evžena Boček, bowiem, napisał już kolejne dwie części powieści.

Autor: Marta Borek

—————————————————————

Ostatnia arystokratka, czyli zabawna książka czeskiego pisarza Evžena Bočeka to, pamiętnik stojącej u progu dorosłości Katarzyny. Niespełna osiemnastolatka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej dowiaduje się, że jej ojciec zostaje właścicielem odziedziczonego Zamku w Czechach, ona sama zaś jest prawdziwą arystokratką. W jednej chwili Katarzyna przemienia się ze zwykłej amerykańskiej nastolatki w szlachcianką, powracającą wraz z rodziną na rodowe włości. Wdawać by się mogło, że rodzina Kostków śni swój „europejski” sen…

Być może coś wam to już przypomina? Historia niczym jak z disnejowskiego kina familijnego w „Pamiętniku księżniczki” z Anne Hathaway?

Nic bardziej mylnego! Ostatnia arystokratka, to jak najbardziej humorystyczna, lekka i przyjemna literatura, która pod płaszczykiem groteski i absurdu pokazuje nam obraz współczesnego Czecha (a może po prostu Europejczyka), głodnego niewyszukanej rozrywki i mało zainteresowanego historią własnego kraju.

Szczególnie mocną stroną „Ostatniej arystokratki” są wyraźnie zarysowane, a wręcz przerysowane, sylwetki bohaterów. Wachlarz unikatowych, komicznych postaci jest na tyle różnorodny i bogaty, że z całą pewnością każdy czytelnik znajdzie wśród nich swojego ulubionego bohatera, pełnego przywar i niedostatków. Jedyną dojrzałą i zdroworozsądkową postacią w książce wydaje się autorka pamiętnika, która w barwny i pełen gagów sposób relacjonuje zmagania swojej rodziny z „arystokratycznymi” problemami.

„Jeśli ktoś chciałby wyrobić sobie pogląd o arystokracji u schyłku XX wieku i jako jej typowego przedstawiciela wybrałby mojego ojca, musiałby stwierdzić, że szlachcic większość czasu spędza na uczeniu psów aportowania papuci i żyje w permanentnym strachu przed komornikiem. W ostatnich tygodniach przestał się nawet regularnie golić i podobnie jak Józef najchętniej chodzi w filcowych kapciach dla zwiedzających.”

Autor: Ola Szafrańska

Miejsce spotkania: Kuźnia smaków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.